___ Paroda „Ką pasėsi... 2023““ žvilgsnis į agroverslo ateitį ___


Apie mus rašo Ūkininko patarėjas: 2023-04-01

ŪP korespondentas Justinas ADOMAITIS. – Šiandien – paskutinė tarptautinės žemės ūkio parodos „Ką pasėsi... 2023“ diena. Parodos šeiminikės –  Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) kanclerės prof. Astridos Miceikienės – teigimu, tai didžiausia ir solidžiausia iki šiol rengta paroda. Joje susivienijo verslas ir mokslas, technologijos ir inovacijos, maisto gamyba ir vartojimas, tautinės tradicijos ir ateities perspektyvos. Ir tai nėra balandžio 1-osios pokštas.

 

Dėmesys technologijoms

Jau pirmąją parodos dieną apsilankęs žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, žinodamas ūkininkų lūkesčius, kalbėjo, kad sprendimus dėl nuostolius patiriančio agrosektoriaus padės atrasti technologijos. Būtent joms priklausys žemės ūkio ateitis. Parodoje dalyvavęs Vilkaviškio vyskupas Rimantas Norvilas ragino žemdirbius pozityviam darbui. „Gerai, kad turime ką sėti. Juk jei nesėsi, tai ir nepjausi“,  optimizmo nestokojo ir Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Tarsi atsiliepdama į naujosios žemės ūkio strategijos iššūkius, „Agrokoncerno“ įmonių grupė pristatė parodos lankytojų „kosminiu“ pavadintą žemės ūkio robotą „AgXeed“. Pasak įmonės komercijos direktoriaus Arno Radzevičiaus, tai autonominė mašina, labiausiai tinkanti tokiems žemės ūkio darbams kaip šienavimas, mulčiavimas, žemės dirbimas, sėja. Didžiausias roboto „AgXeed“ teikiamas privalumas monotoninius žemės ūkio darbus jis gali atlikti nesustodamas. Jam nereikia poilsio pertraukėlių, mašina yra valdoma dirbtinio intelekto. Roboto operatorius gali stebėti jo darbą per specialią programėlę, taip pat žemėlapyje matyti visą maršrutą. Roboto valdymo programą lengvai įveiks bet kokio amžiaus ūkininkas, gebantis naudotis mobiliuoju telefonu ar kompiuteriu.

Naująja laukų mašina susidomėjo Birštono savivaldybės ekologinio augalininkystės ūkio šeimininkas Jonas Gradeckas. Didžiųjų Nemuno kilpų regioninio parko kaimynystėje esantis ūkis būtų palankus įdarbinti tokį robotą, tačiau reikėtų pamatyti mašiną dirbant laukuose. „Agrokoncerno“ atstovas A. Radzevičius pažadėjo pradžiūvus dirvoms pakviesti norinčiuosius į Radviliškio r. „Ateities ūkį“, kuriame bus demonstruojamas laukuose dirbantis robotas „AgXeed“.

Akmenis rinks mašina

Biržų r. ūkininko Gedimino Ališausko dirvose gausu akmenų, jie gadina žemės dirbimo, sėjos techniką, mažina pasėlių derlingumą. UAB „Rovaltra“ generalinis direktorius Romualdas Trainaitis ūkininkui pasiūlė suomių gamybos akmenų rinktuvą „Kivi Pekka“. Šis agregatas apdovanotas Suomijoje, o šiemet gavo ir parodos „Ką pasėsi“ medalį. Pasak R. Trainaičio, nors Lietuvos laukai akmenų gausa negali lygintis su Suomijos dirvomis, bet jų yra pakankamai, o akmenims rinkti kaime žmonių jau nebelikę. Tad kasmet parduodama po keliolika „Kivi Pekka“ akmenų rinktuvų. Jų darbinis plotis – nuo 3,3 m iki 7 m. Per minutę agregatas surenka nuo 900 kg iki 1,4 t akmenų, kurių diametras 2,535 cm.

Lietuvos ūkiuose dirba apie pusšimtis „Kivi Pekka“ akmenų rinktuvų, šiemet planuojama ūkininkams pristatyti dar 15. Sėkmingai suomių pagaminti akmenų rinktuvai dirba ne tik biržiečio G. Ališausko, bet ir Andriaus Mickevičiaus (Vilkaviškio r.), Aivaro Rimkaus (Radviliškio r.), Antano Šakio (Telšių r.) ir kituose ūkiuose. Ūkininkų teigimu, „Kivi Pekka“ pagerina dirvos kokybę prieš sėją, taupo gamybos kaštus, padidina derlių.

Ūkius gelbsti robotai

Parodoje „Ką pasėsi... 2023“ AB „Lytagra“ paviljonas tradiciškai buvo pats gausiausias ir aprėpiantis visas žemės ūkio šakas augalininkystę, gyvulininkystę, šeimos ir ekologinius ūkius. Norkūnų k. (Prienų r.) ūkininkas Alvydas Kazlauskas prisipažino neseniai likvidavęs daugiau nei šimto karvių pieno ūkį ir „Lytagros“ stende ieškantis pasiūlymų augalininkystės plėtojimui. Veiverių sen. (Prienų r.) ūkininkas Deimantas Kairiūkštis savo pieno ūkyje įdarbinęs melžimo robotus ir planuoja toliau modernizuoti pieno gamybos verslą, kuris, ūkininko nuomone, nėra toks beviltiškas, kaip teigiama viešojoje erdvėje. D. Kairiūkščio kaimynų Krūvelių šeimos ūkyje dirba ne tik melžimo, bet ir pašarų ruošimo, dalijimo, mėšlo šalininmo drėgnuoju būdu robotai. „Patikimiausia, kai pieno ūkyje dirba robotai ir vienos šeimos nariai, išvengiant samdomos darbo jėgos“, įsitikinęs D. Kairiūkštis, parodoje apsilankęs su sūnumi Ričardu.

„Lytagros“ ekspozicijoje mokslininkas Rimas Budrys pristatė probiotikus gyvulininkystės ir paukščių ūkiams. Tai natūralūs, ekologiški organiniai priedai, kurie teigiamai veikia gyvūnų sveikatą, didina produktyvumą, mažina metano dujų išsiskyrimą ir net neutralizuoja mėšlo kvapus.

UAB „Agrobond“ paviljone tarp eksponatų lankytojus konsultavo ne tik įmonės atstovas Vaidotas Jacikas, bet ir verslo partneris iš Italijos Endre Deak. Užsienio svečių verslo partnerių netrūko ir kituose parodos paviljonuose.

Organizatorių teigimu, šiemetėje parodoje dalyvauja užsienio kompanijos iš 8 šalių: Vokietijos, Belgijos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Suomijos, Turkijos, Ukrainos. UAB „Dotnuva Baltic“ vykdančiojo direktoriaus Dangio Valaičio teigimu, ūkiams Europoje ir Baltijos šalyse reikalingi patikimi ir išmanūs sprendimai, todėl bendrovė parodoje „Ką pasėsi... 2023“ pristato išmaniąsias sistemas ir technikos gamintojų naujienas, kurios gali padėti lengviau, tvariau ir našiau valdyti svarbiausius ūkio darbus.

„Vis daugiau mūsų klientų, atnaujindami techniką ar įrangą, pasirenka skaitmeninius ūkio valdymo įrankius, kurie šiuolaikiniame ūkyje, kaip ir bet kuriame versle, neišvengiami, tikino D. Valaitis, savo inovacijų portfelyje siekiame rinkai pateikti tik patikimą techniką, įrangą ir programas, kurias būtų nesudėtinga pritaikyti ūkiams Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Inovacijos efektyviausiai sprendžia iššūkius žemės ūkyje, ir esame ta įmonė, kuri padeda įgyvendinti išmanius ir naudingus sprendimus.“

Pasak D. Valaičio, Lietuvoje gerai žinomas savaeigių purkštuvų gamintojas „Agrifac“ iš Nyderlandų jau prieš gerą dešimtmetį pradėjo galvoti apie ateities technologinius sprendimus ir pagrindinius ūkininkavimo iššūkius pasaulyje.

Šį pavasarį Lietuvos laukuose pradeda dirbti daugiau nei 20 naujų savaeigių purkštuvų „Agrifac“, o tarptautinės žemės ūkio parodos laureatu tapo naujas šio gamintojo modelis „Condor Vaneguard“, pasiūlydamas 6 t talpos purkštuvus ir purškimo sistemos patobulinimus.

Prikabinamų purkštuvų ir trąšų barstytuvų asortimente pristatomi rinkoje gerai žinomo gamintojo „Kverneland“ modeliai. Iki šio pavasario 95 proc. barstytuvų ūkiai renkasi su automatine svėrimo sistema ir išmaniuoju valdymu kompiuteriu, o tikslieji tręšimo žemėlapiai lengvai integruojami su išmaniąja ūkio valdymo sistema „Geoface“. Šiandien sunkumų patiriantiems pieno ūkiams „Dotnuva Baltic“ siūlo modernizavimo priemonę Nyderlandų bendrovės „BouMatic“ automatines sistemas ir melžimo robotus.

Parodos „Ką pasėsi... 2023“ paviljonai visas dienas buvo apgulti lankytojų. Organizatorių teigimu, taip buvo siekiama kompensuoti pandeminį laikotarpį, kai nevyko vieši renginiai.

 

Skaityti daugiau: https://ukininkopatarejas.lt/naujienos/paroda-ka-pasesi-2023-zvilgsnis-i-agroverslo-ateiti/

Visos naujienos