___ Naujienos ___
Akademijoje vyksta tarptautinė kanapių konferencija: tikslas – parodyti šio augalo naudą.
Data: 2022-11-12
Apie mus rašo Kauno diena: 2022-11-11
Akademijoje surengtoje tarptautinėje konferencijoje „Cannabis Hub.LT 2022“ lankytojai supažindinami su kanapių panaudojimo galimybėmis, kviečiami išbandyti įvairius produktus. Tačiau dalyviai pabrėžia, jog kanapė – ne tas pats, kas marihuana, todėl painioti šių medžiagų nevertėtų.
Vieta Lietuvos ūkyje
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Žemės ūkio akademija kartu su partneriais pakvietė į tarptautinę kanapių konferenciją „Cannabis Hub.LT 2022“. Jos metu ne tik diskutuojama, kokią vietą lietuviškuose ūkiuose užima kanapės, bet taip pat galima ir susipažinti su įvairiais produktais.
Šiuo metu Lietuvoje vis plečiasi kanapių ūkiai. Skaičiuojama, kad šiemet jie užėmė apie 5 tūkst. kv. m plotą, o panaudojamas šis augalas ypač plačiai – nuo arbatų, kremų iki drabužių.
„Dar kai 2012-ais organizavome konferenciją, jau tada sakiau, kad būtina atskirti augalus. Dabar yra toks kanapės augalo sugrįžimas. Jauni žmonės staiga iš naujo atranda kanapes, nors jos seniai yra mūsų kultūroje. Tai – sėjamas augalas, kuris gali būti labai svarbus ekonomikai, registruojasi vis naujos įmonės, kurios perdirba kanapes ir jas panaudoja tiek maistui, tiek pramonėj“, – dėl kanapių ūkių svarbos pasisakė Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis.
Kanapių banga
Parodos dalyviai atkreipė dėmesį, kad kanapės apipintos mitais ir dažnai siejamos tik su narkotikais. Tačiau, pasak kanapių augintojų ir perdirbėjų, narkotinės medžiagos gaunamos susintetinus kanapės medžiagas, bet tai jau chemija, o ne natūralus produktas. Todėl nereikėtų painioti šių dalykų.
Turime aiškiai pasakyti, kad žemės ūkis, kuriami produktai nėra tas pats, ką kai kurie susintetina ir vadina natūraliais produktais.
„Dabar per pasaulį ritasi kanapių banga ir ji siejama su rekreacija. Turime aiškiai pasakyti, kad žemės ūkis, kuriami produktai nėra tas pats, ką kai kurie susintetina ir vadina natūraliais produktais. Viskas susideda į švietimą. Iš tiesų, trūksta viešojoje erdvėje informacijos, kas yra sintetinės medžiagos, kurios yra nekontroliuojamos, nežinia iš kur atvyksta, o kas yra kanapių žemės ūkis, sėjamoji kanapė ir pan. Yra skirtingų interesų ir reikia visuomenei aiškinti apie tas atsirandančias kanapių pilkąsias zonas“, – savo nuomonę išsakė kanapių produktų kūrėjas Nerijus Slesariūnas.
Jis pasakojo, kad su kanapėmis ne šiaip eksperimentuoja, tačiau atliekami įvairūs moksliniai tyrimai, kuriais analizuojama šių augalų nauda, veikimas su kitais produktais. Taip galima sukurti labai naudingus produktus, kurie gerins žmonių sveikatą.
Kvietė paragauti
Kiti konferencijos dalyviai antrino, jog kanapės bereikalingai apaugusios mitais – esą tai vien narkotinis augalas. Iš tiesų, jos turi daug naudingų maistinių medžiagų ir gali būti prilygintos supermasitui, kuris turi būti kiekvieno žmogaus racione.
Štai vienas ūkis iš kanapių gamina ekologišką arbatą. Augintojų patarimas – prieš plikant kanapes į puodelį įdėti šiek tiek sviesto ar kitų riebalų lašą. Taip kanapėse esantys kanabinoidai lengviau ištirps ir organizmas juos geriau pasisavins.
„Dabar mes siekiame biodinaminio ūkio statuso. Tai yra aukščiausias ekologinio ūkio lygis, kuomet produktas ne tik ekologiškas, bet ir energetiškai stiprus. Ūkiai specialiai naudoja iš augalų išaugintas bakterijas, taip pat viskas susiję su mėnulio fazėmis. Gal tai skamba kaip būrimai, bet iš tiesų yra atlikti tyrimai ir nustatyta, kad iš biodinaminio ūkio reikia mažiau sunaudoti produktų, kad žmogus gautų didesnę energinę vertę“, – kalbėjo iš Tauragės atvykusi „Kanapės galios“ ūkio atstovė Daiva Žebelienė.
Šalia jos kiti gamintojai siūlė paskanauti kanapiukų. Tai iš kanapių sėklų ir medaus pagaminti užkandžiai, kurie taip pat turi daug vertingų savybių. Dar vienas netikėtas derinys – kanapių sėklos ir juodasis česnakas. Pasak šio produkto kūrėjų, tai tikra naudingų medžiagų bomba, kurią vartojant ryte galima ženkliai pagerinti savijautą.
„Du produktus sujungėme į vieną. Juodą česnaką gauname fermentacijos būdu, niekur jo nemirkant. Taip jį apdorojant susiaktyvina jo antioksidantai ir toks česnakas yra lengviau virškinamas. Juodas česnakas laikomas funkciniu maistu ir įtraukus jį į savo racioną, galima pagerinti imuninę sistemą. Šis česnakas turi daug vitamino C, o kanapės – geležies, tad juos sumaišius kartu organizmas šias medžiagas lengviau pasisavina“, – pristatė „Garlic Moon“ prekės ženklo kūrėja Dovilė.
Dar kitame stende dėmesį patraukė saldainukai. Kaip teigė jų kūrėjai, becukriai skanėstai pripildyti kanapių sirupu. Juos galima naudoti kaip tam tikrą papildą bei energijos užtaisą. Kanapes kūrėjai maišo ir su medumi, ir liofilizuotais kitais produktais, tad panaudojimo galimybės iš tiesų labai plačios.
Kanapių verslo konferencija bei paroda „Cannabis Hub.LT 2022“ Akademijoje vyksta lapkričio 11-12 dienomis. Įėjimas nemokamas.
Plačiau
Pranešimas spaudai
Data: 2022-11-03
Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (Universiteto g. 8A, Akademija, Kauno r.) lapkričio 11–12 d. vyks kanapių verslo šventė „Cannabis Hub.LT 2022“, kurią organizuoja Kanapių augintojų, perdirbėjų ir verslo inovatorių asociacija (KAPVIA) ir VDU Žemės ūkio akademijos Verslo ir socialinės partnerystės centras.
„Cannabis Hub.LT 2022“ rengėjai siūlo besidomintiems kanapių verslo perspektyva ir naujovėmis aplankyti kanapių verslo parodą, dalyvauti tarptautinėje konferencijoje bei pasidomėti verslo kontaktų mugės pasiūlymais. Renginys „Cannabis Hub.LT 2022“ sulaukė tarptautinio dėmesio: jame planuoja dalyvauti Ukrainos, Latvijos, Suomijos ir Japonijos atstovai. Susidomėjimą „Cannabis Hub.LT 2022“ taip pat išreiškė kitų ES šalių, JAV ir Jungtinės Karalystės kanapių verslo specialistai.
Rengdami kanapių verslo šventę „Cannabis Hub.LT 2022“ organizatoriai siekia šalies žemdirbiams ir verslininkams pasiųsti mokslo laimėjimais ir pirmaujančių šalių gerąja praktika grindžiamą žinią apie didžiulį, dar nepanaudotą kanapių verslo plėtros potencialą ir paspartinti perėjimą prie tvarios ekonomikos, laikantis Europos žaliojo kurso politikos reikalavimų.
Tarptautinėje konferencijoje „Pluoštinių kanapių verslo plėtra Baltijos regione – būtina bioekonomikos proveržio sąlyga“ bus nagrinėjama pluoštinių kanapių verslo teisinio reguliavimo geroji praktika, konferencijos dalyviai taip pat bus supažindinti su kanapių auginimo ir perdirbimo šiuolaikiškomis technologijomis. Konferencijos programoje didelis dėmesys skirtas ekologiškai ir mažu CO2 pėdsaku pasižyminčiai pastatų statybai ir renovacijai, panaudojant iš kanapių spalių pagamintas statybos medžiagas.
Renginio metu bus užtikrintas sinchroninis vertimas į lietuvių ir rusų kalbas.
Kanapių verslo šventės lankytojams taip pat bus sudarytos galimybės susipažinti su Lietuvos kanapių verslo laimėjimais ir iš „pirmų lūpų“ išgirsti apie kanapių verslo naujoves. Planuojantys ekologiškai statytis ar renovuoti savo gyvenamąjį būstą parodoje galės konsultuotis su specialistais, kurie demonstruos šiuolaikiškas kanapių statybos technologijas.
Kanapių auginimas teigiamai veikia dirvožemį, nes stabilizuoja eroziją, papildo dirvą maistinėmis medžiagomis, natūraliai pašalina sunkiuosius metalus ir padidina kitų pasėlių derlių. Žemdirbiai, kurie domisi pluoštinių kanapių auginimu, galės dalyvauti verslo kontaktų mugėje ir tartis su kanapių perdirbimo įmonių atstovais, kokiomis sąlygomis galima įsigyti pluoštinių kanapių sėklų arba užmegzti ilgalaikį, abipusiškai naudingą bendradarbiavimą.
„Cannabis Hub.LT 2022“ lankytojai, besidomintys kanapių verslo tradicijomis ir naujovėmis, galės dalyvauti įvairiose edukacinėse programose, kurias ves svečiai iš užsienio.
Renginio lankymas nemokamas. Daugiau informacijos apie „Cannabis Hub.LT 2022“ galima rasti interneto svetainėse: expoacademia.lt ir kapvia.com
.........................
Parengė KAPVIA direktorius Rimantas Čiūtas, tel. 370 686 57699
Plačiau
Kokių renginių laukti 2022-aisiais (atnaujinta 2022.01.18)
Data: 2022-01-18
Nelengvi 2021-ieji metai pasibaigė ir žvilgsnis krypsta į 2022-uosius. Sakydami nelengvi turime mintyje ilgą neapibrėžtumo ir nežinios laikotarpį, kai atrodo niekaip nesibaigianti pandemija aukštyn kojomis apvertė visų planus ir daug ką privertė išmokti daryti kitaip. Tikime, kad didžiausi sunkumai jau praeityje ir ateinančiais metais sugrįšime į įprastą gyvenimo ritmą. Tad ko tikėtis iš VDU ŽŪA parodų organizatorių 2022 metais?
Didžiausias kitų metų renginys – tarptautinė žemės ūkio paroda „Ką pasėsi... 2022“ vyks kovo 31 – balandžio 2 dienomis. Šios parodos nebuvo galimybės suorganizuoti 2020 m., 2021 m. ji įvyko nepaisant įvairių suvaržymų, nors ir mažesnė nei įprastai. Tad dalis įmonių 2022 m. „Ką pasėsi... “ prisistatys net po 3 metų pertraukos. Parodyti ir pamatyti tikrai bus ką, o dirbantiems agrosektoriuje atnaujinti kontaktus ir užmegzti naujus tai pati geriausia proga.
Dar viena paroda VDU Žemės ūkio akademijoje vyks rugsėjo 22–24 dienomis. Renginio pagrindinė tema – ekologija ir tvarumas žemės ūkio ir maisto sektoriuose. Temą padiktavo ne tik ambicingi Europos žaliojo kurso tikslai ir su tuo ateinantys nauji reikalavimai, bet ir įmonių, organizacijų bei paskirų piliečių stiprėjantis suvokimas, kad neišvengiamai turime keistis, kartu ieškoti geriausių sprendimų, jei norime išvengti katastrofiškų klimato kaitos padarinių. Planuojama, kad parodos metu vyks šiems klausimams aptarti skirta tarptautinė konferencija.
Suklusti turėtų visi, susiję su pluoštinių kanapių verslu. Lapkričio 11–12 dienomis Žemės ūkio akademijoje vyks kanapių verslo paroda „Cannabis Hub.LT 2022“. Joje bus demonstruojama ne tik specializuota pluoštinių kanapių auginimui, nuėmimui ir perdirbimui reikalinga technika, bet ir sėklos, trąšos, kanapių produktai, bus pristatomos konsultavimo paslaugos. Renginys organizuojamas kartu su Kanapių augintojų, perdirbėjų ir verslo inovatorių asociacija (KAPVIA).
Tai tik dalis renginių, kuriuos kitiems metams yra suplanavęs VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centras. Turime ir daugiau sumanymų, kurių dar neatskleisime, tačiau būtinai paviešinsime, kai tik taps aiškios pagrindinės detalės.
Tad nepamirškite lankytis interneto svetainėje expoacademia.lt ir mūsų Facebook paskyroje (https://www.facebook.com/Expoacademia/), kad visas naujienas sužinotumėte pirmieji.
Plačiau